Regionální pracoviště Jižní Morava >> Pro návštěvníky >> Aktuality >> Úspěšné hnízdění sokolů stěhovavých v Moravském krasu

Úspěšné hnízdění sokolů stěhovavých v Moravském krasu

Úspěšné hnízdění sokolů stěhovavých v Moravském krasu

27.6.2018

Třetí rok po sobě, po předchozí padesátileté pauze, zahnízdili sokoli v Moravském krasu a jejich hnízdění bylo opět úspěšné.

Druhý rok po sobě zde hnízdily dva páry sokolů, jeden na skrytém místě v severní části CHKO, druhý na portálu jeskyně Býčí skála. Hnízdění prvního páru probíhalo v klidu a pár v minulých dnech vyvedl celkem 4 mladé, 2 samce a 2 samice. Druhý pár na Býčí skále byl naproti tomu od počátku předmětem většího zájmu, protože si k hnízdění opět vybral jedno z turisticky nejexponovanějších míst v krasu. Proto bylo nutné omezit pohyb turistů před jeskyní Býčí skála a v jejím okolí, aby nebyl pár rušen zejména v době sezení na vejcích a krmení mláďat. I přes množství informačních cedulí, výstražných pásek a zákonný zákaz vstupu do NPR mimo značené cesty, se však našli lidé, kteří naše omezení nerespektovali, a proto jim byly uděleny pokuty. Svým nezodpovědným chováním však hnízdění naštěstí neohrozili. A tak i tento pár letos vyvedl 4 mláďata, 3 samce a 1 samici.

 sokol2

Poslední mládě přitom opouštělo hnízdo poměrně pozdě a tak ho mohli pozorovat i účastníci prvních dvou dní Otevřených dveří jeskyně Býčí skála, které pořádali tamní speleologové ve dnech 16. a 17. června 2018. Dalekohled obsluhovaný dobrovolnými strážci přírody či pracovníkem Správy CHKO Moravský kras však umožnil lidem pozorovat sokoly prakticky po celou dobu hnízdění. Návštěvníci tak mnohem snáze chápali omezení pohybu a navíc se dozvěděli i řadu dalších informací nejen o sokolech, ale i o CHKO a práci dobrovolných strážců. Jejich zapojení bylo i v letošním roce velmi důležité a přispěli velkou mírou k úspěšnému vyhnízdění, za což jim patří velký dík!

Regionální pracoviště Jižní Morava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt