Vzácná muchomůrka u Přibic

Vzácná muchomůrka u Přibic

3.10.2018

U Přibic na Pohořelicku se objevila kriticky ohrožená muchomůrka Vittadiniho.

Nález jakékoli houby během extrémně suchého léta se letos podobal spíše zázraku. Jakým proto bylo překvapením, když se ve facebookové skupině Mykologická poradna (spravované profesionálními i amatérskými mykology) na přelomu července a srpna objevily fotografie kriticky ohrožené muchomůrky Vittadiniho (Amanita vittadinii)! Šťastný nález se podařil Markétě Krejčí, která se už pár let ve svém volném čase věnuje studiu hub. Na plodnice této vzácné teplomilné muchomůrky narazila v obci Přibice u Pohořelic, a jelikož si s jejím určením nevěděla rady, obrátila se na mykology s cílem dozvědět se o ní víc. Po překvapujícím určení ochotně poskytla nálezová data i dokladový materiál Moravskému zemskému muzeu.

vitt1

muchomůrka Vittadiniho (foto: Markéta Krejčí)

Muchomůrka letos zaplodila na místě ještě několikrát, avšak pokaždé byly její plodnice někým vytrhány nebo rozkopány. Jak bude tato vzácná houba v Přibicích vytrvávat, ukáže čas. Díky zájmu Markéty Krejčí ale o nové lokalitě muchomůrky Vittadiniho mykologové vědí a spolu s ochránci přírody se mohou pokusit o její zachování.

Tento případ je ukázkou toho, jak může s mapováním vzácných a ohrožených druhů pomoci každý, kdo si všímá světa kolem sebe. Poznávejte přírodu a využívejte mobilní aplikaci BioLog pro zadávání vašich pozorování do Nálezové databáze ochrany přírody. Pomoci může každý!

Regionální pracoviště Jižní Morava

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt